Garnitury Online

Informacje i porady o garniturach

Garnitury ze stójką - fakty i porady

Garnitury ze stójką do Europy przywędrowały z krajów azjatyckich. Zadomowiły się w męskiej modzie i obecnie, jako synonim klasy i elegancji, sprawdzają się doskonale w każdej okazji, wymagającej szykownego stroju.

To właśnie garnitur męski ze stójką się wyróżnia wśród klasycznych i eleganckich strojów męskich. Panowie ubrani w taką odzież wyglądają nietuzinkowo, widoczni są w tłumie innych osób ubranych w klasyczne zestawy z jednorzędową marynarką z klapami.

Garnitury ze stójką dawniej i dziś

Stójka, jako forma wykończenia marynarki, pochodzi z Azji. Głównie w Chinach jest ona podstawą męskiego ubioru. W okresie letnim nosi się tam koszule ze stójką, a w sytuacjach formalnych -marynarki z takim właśnie wykończeniem.

Stójka, poza Azją, dobrze przyjęła się także w Europie, choć początkowo w stójkowych marynarkach gustowało przede wszystkim środowisko artystyczne. Mężczyzna w takim stroju ogłaszał całemu światu, że jest indywidualistą i zna się na najnowszych trendach.

Z czasem stójka weszła do kanonu mody męskiej i po chwilowym boomie, obecnie przeżywa okres mniejszej popularności.

Na jakie okazje wybrać można garnitur ze stójką?

Modele ze stójką sprawdzą się we wszystkich sytuacjach, wymagających oficjalnego stroju. Wśród nich dostępne są zarówno fasony klasyczne a zarazem wytworne, jak i przeznaczone do codziennego noszenia. Nierzadko wybierane są jako strój do ślubu.

Ślubne modele ze stójką częściej kupowane są w jasnych, stonowanych kolorach. Często też spotyka się stroje wykonane z fakturowanych i mięsistych tkanin (w pionowe prążki), podczas gdy te do codziennego noszenia najczęściej szyte z materiałów ciemnych. 


Garnitury ze stójką wymagają odpowiednich koszul, które - zamiast kołnierzyka - również posiadają stójkę. Istotne jest także to, by zadbać o zgodność pod względem ich faktury, mimo że marynarki są dość wysoko zapinane, a koszula ledwo widoczna. Jeżeli zaś chodzi o kwestie kolorystyczne w doborze koszuli, zasady są dokładnie takie same, jak w przypadku klastycznych modeli.

Marynarka ze stójką jest propozycją idealną dla mężczyzn, którzy nie lubią krawatów. Brak kołnierzyka to brak konieczności dodatkowego wiązania pod szyją.

Ze względu na specyfikę eleganckiego stroju ze stójką, mężczyzna, który decyduje się na taki fason, a który do tej pory nie miał okazji go nosić, powinien przed podjęciem ostatecznej decyzji upewnić się, że taki krój marynarki będzie odpowiedni. Nie każdemu panu jest wygodnie w takich fasonach.

Popularne typy garniturów

Garnitury na okazje

Popularne tematy